
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Dropout Voltage | 300 mV |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 1.2 V |
| Operating Supply Current | 20 µA |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Current Limit | 110 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | 1 mV |
| Line Regulation | 1 mV |
| Quiescent Current | 10 nA |
| Output Type | Fixed |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 1252
Distributors
pcbx
Unit Price$2.39607
Ext.Price$2.39607
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.39607 | $2.39607 |
| 10 | $1.80761 | $18.07610 |
| 25 | $1.66059 | $41.51475 |
| 50 | $1.57785 | $78.89250 |
| 100 | $1.49923 | $149.92300 |
| 300 | $1.43622 | $430.86600 |
| 500 | $1.37587 | $687.93500 |
